امام سجاد (ع) : خوددارى از آزار رساندن، نشانه کمال خرد و مایه آسایش دو گیتى است
شنبه ٠٢ بهمن ١٤٠٠
قوانین و مقررات محیط زیست

ماده 15 و 16: كارگاههایی كه آلودگی آنها بیش از حد مجاز استانداردهای محیط زیست باشد، در صورتیكه با تعیین و اعلام و میزان آلودگی، و مهلت رفع آن یا با ممانعت از كار و فعالیت آن اقدامی بهتر ننمایند در پایان مهلت مقرر به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست و دستور مرجع قضایی ذیربط كه بلافاصله توسط مأمورین انتظامی به مورد اجرا گذاشته می شود و از كار و فعالیت آن واحد جلوگیری می شود. 

ماده (31): پس از هر بار اخطار و پایان مهلت مقرر، جزای نقدی تكرار و تشدید می شود.

اقانون حفاظت و بهسازی محیط زیست سال 1353 ( با اصلاحیه سال 71)

ماده (12): صاحبان یا مسئولان كارخانجات و كارگاههای موضوع ماده 11 مكلفند به محض ابلاغ دستور سازمان، كار یا فعالیت ممنوع شده را متوقف و تعطیل نمایند. ارایه كار یا فعالیت مزبور منوط به اجاره سازمان یا رای دادگاه صلاحیت دار خواهد بود. در صورت تخلف به حبس از 61 روز تا یك سال و یا پرداخت جزای نقدی از پنج هزار ریال تا پنجاه هزار ریال یا به هر دو مجازات محكوم خواهند شد. بر اساس ماده (14) در مورد جرایم مذكور در این قانون ، سازمان حسب مورد شاكی و یا مدعی خصوصی شناخته می شود ماده (20) با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست قسمتی از مواد 11و 12 و 13 این قانون در محدوده شهرها و هر یك از مناطق كشور ضمن تعیین حدود بر حسب مورد به شهرداریهای مربوطه یا هر سازمان دولتی ذیربط محول می شود.

آئین نامه جلوگیری از آلودگی آب مصوب سال 1373

ماده (7): با نمونه برداری و نوع میزان آلودگی هر یك از منابع آلوده كننده، در صورت عدم رعایت استانداردهای مقرر، سازمان مراتب را كتباً اخطار و صریحاً نوع آلودگی و میزان آن و همچنین مهلت رفع آلودگی را متناسب با امكانات تعیین می كند.

قانون مجازات اسلامی - تعزیرات سال 1375

ماده (688): هر اقدامی كه تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده كردن آب آشامیدنی یا دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید و ریختن سم در رودخانه ها و زباله در خیابان و كشتار غیر مجاز دام و استفاده غیر مجاز فاضلاب خام یا پساب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف كشاورزی ممنوع و مرتكبین طبق قوانین خاص مشمول مجازات خواهند شد. 


ماده (1) ضوابط استقرار صنایع و واحد های تولیدی مصوب هیاُت وزیران 26/12/78: در یازده دسته طبقه بندی شده اند. ماده (2) صنایع بر اساس شدت و ضعف آلودگی و دیگر مسایل زیست محیطی در گروههای شش گانه الف ، ب، ج ، د ، ه ، و با مشخصات خاصی قرار گرفته اند. در مصوبه هیئت وزیران مورخ 16/7/1381 تمهیداتی برای استقرار واحدهای صنعتی در سه استان شمالی كشور تعیین شده است كه در تابستان سال 1382 سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور موظف به پیشنهاد اصلاحی آن شده است...

منو اصلی
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 740
 بازدید امروز : 32
 کل بازدید : 2962276
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2812
نظرسنجی
نظر شما در مورد نحوه اطلاع رسانی سایت فرمانداری اردبیل چیست؟

عالی
خوب
متوسط
قابل قبول

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:شنبه ٠٢ بهمن ١٤٠٠